Zauważasz w pralce więcej kamienia? Tkaniny po praniu wcale nie pachną świeżością? To znak, że czas wyczyścić pralkę! Dzięki temu nie tylko zadbasz o garderobę domowników, ale również przedłużysz żywotność urządzenia. Jak wyczyścić pralkę skutecznie i ekologicznie? Poznaj nasze sprawdzone sposoby.
Czyszczenie pralki – o tym warto pamiętać
Czyszczenie pralki jest równie ważną czynnością jak czyszczenie odkurzacza, piekarnika czy mikrofalówki. Regularność jest kluczem do tego, by uniknąć awarii i przedłużyć żywotność urządzenia. Zalegające papierki czy inne drobiazgi w uszczelkach zapychają filtry, a odkładający się kamień grozi uszkodzeniem grzałki czy zatkaniem układu hydrostatycznego. Co więcej, brud i wilgotność w pralce stają się siedliskiem bakterii, które później przenoszą się na prane tkaniny i wytwarzają nieprzyjemne zapachy. Warto więc pamiętać o tym, by choć raz miesiącu znaleźć czas na to, by wyczyścić pralkę.
Dlatego, jeśli chcesz, by ubrania wyjęte z pralki były idealnie czyste i pachnące, a samo urządzenie służyło Ci długie lata, poznaj nasze wskazówki na to jak wyczyścić pralkę.
Domowe sposoby na czyszczenie pralki – skuteczność tradycyjnych rozwiązań
Choć na rynku nie brakuje silnych detergentów do urządzeń AGD, to największą popularnością cieszą się domowe sposoby na czyszczenie pralki. Wykazują one wysoką skuteczność w działaniu i małą szkodliwość na środowisko, dzięki czemu przypadną także do gustu fanom ekologicznych rozwiązań.
Domowe sposoby na czyszczenie pralki bez problemu poradzą sobie z brudem, pleśnią, a także kamieniem, które zalegają w urządzeniu. Pozwolą zachować idealną kondycję pralki i zadbają o świeżość garderoby.
Czyszczenie pralki octem
Ocet gospodarczy to niezastąpiony produkt w każdym domu, który stosowany jest do czyszczenia różnych powierzchni w domu – również pralki. To niezawodny odkamieniacz i poskramiacz bakterii, dzięki któremu wnętrze urządzenia zachowa perfekcyjną świeżość. Paradoksalnie ocet, który słynie ze swojego intensywnego zapachu, potrafi doskonale zneutralizować nieprzyjemne odory z pralki. Można wymieszać go z odrobiną zapachu olejku eterycznego, by zniwelować silną woń octu.
Jak stosować ocet w czyszczeniu pralki? Wystarczy wlać szklankę octu do szuflady na proszek lub bezpośrednio do bębna, a następnie uruchomić program z pustym bębnem na 90°C.
Ocet doskonale sprawdzi się także do czyszczenia pojemnika na płyny w pralce. By usunąć nawet gruby osad z detergentów do prania, zastosuj Aktywną Piankę Odwapniającą Briochin, której skład został oparty na occie gospodarczym i kwasku cytrynowym. Taka formuła skutecznie radzi sobie nawet z powierzchniami, które nie były czyszczone przez długi czas. Wystarczy wyciągnąć całą szufladę i umyć ją zwilżoną gąbką z dodatkiem pianki, a na końcu opłukać ją pod bieżącą wodą.
Pamiętaj, o komorze na szufladę! Podczas gdy będziesz czyścić pojemnik na płyny, w jego miejscu w pralce połóż czystą ściereczką pokrytą trzema dozami aktywnej pianki odwapniającej i pozostaw na 15 minut. Na końcu dokładnie wyczyść tę przestrzeń i włóż czysty pojemnik na płyny. Dzięki temu podczas prania, urządzenie nie będzie pobierać płynu wraz z zalegającym osadem.
Szmatką nasączoną aktywną pianką odwapniającą na bazie octu możesz też wyczyścić gumowe elementy pralki i zawiasy.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Skutecznym sposobem na czyszczenie pralki jest także soda oczyszczona. Stosuje się ją podobnie jak ocet. Należy wsypać do pojemnika na proszek pół szklanki sody i włączyć długi program na 90°C z pustym bębnem. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń i kamienia z pralki.
Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym
Do niezawodnego trio domowych detergentów należy także kwasek cytrynowy, który równie świetnie poradzi sobie z kamieniem i nieprzyjemnym zapachem w pralce. Zasady czyszczenia w jego przypadku, są podobne do wspomnianych wcześniej sposobów. Wystarczy wsypać do pojemnika na proszek około 130 gramów (około ⅓ szklanki) produktu i uruchomić program, nastawiając temperaturę na 90°C. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym również powinno odbywać się przy pustym bębnie.
Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
Poza kamieniem i nieprzyjemnymi zapachami, w pralce może także pojawić się szlam. To szara maź, która powstaje wskutek sporadycznego czyszczenia pralki lub częstego włączania programu na niskie temperatury. Przyczyną pojawiania się szlamu w pralce mogą być także zmiękczacze lub płyny do płukania. Szarą maź najczęściej zauważymy w fartuchu pralki, czyli w okrągłej uszczelce dookoła drzwi.
Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? Otóż doskonale poradzi sobie z nim wspomniany wcześniej środek, czyli soda oczyszczona. Wystarczy wsypać odrobinę proszku do uchylonego gumowego kołnierza, skropić wodą i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie należy mechanicznie wyczyścić tę powierzchnię, zebrać pozostałości przy pomocy ręcznika papierowego i wytrzeć suchą ściereczką.
Jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej, z pewnością masz płyn do mycia naczyń. On także będzie pomocny w przypadku usuwania szlamu z pralki. Wystarczy dodać kilka kropel żelu Briochin do miski z ciepłą wodą, a następnie zwilżyć uzyskaną miksturą zabrudzoną uszczelkę. Należy zbierać zabrudzenia do momentu, aż szlam całkowicie zniknie. Na koniec osusz uszczelkę suchą mikrofibrą lub ręcznikiem papierowym.
Pamiętaj, by takie czynności wykonywać wyłącznie w pralce odłączonej od prądu.
Jak wyczyścić poszczególne elementy w pralce? Czyszczenie krok po kroku
Podczas czyszczenia pralki musisz zwrócić szczególną uwagę na filtr, uszczelki, pojemnik i komorę na proszek oraz same drzwiczki. To newralgiczne miejsca, które są często pomijane. Uruchomienie pralki z domowym detergentem powinien być ostatnim krokiem w czyszczeniu urządzenia. Najpierw należy odłączyć pralkę od prądu i przyjrzeć się poszczególnym jej elementom.
Jak więc czyścić pralkę, by zrobić to efektywnie i skutecznie?
- Zacznij od szuflady i komory na płyny. Pojemnik możesz albo zanurzyć w misce z octem, albo zastosować aktywną piankę odwapniającą Briochin, która błyskawicznie usunie pozostałości z płynów.
- W tym czasie wyczyść komorę na płyny, pozostawiając w niej na 15 minut szmatkę zwilżoną aktywną pianką odwapniającą.
- Zajrzyj do uszczelki przy bębnie i wyjmij z niej wszystkie zabrudzenia. Nierzadko znajdziemy tam pozostałości po chusteczkach, włosy, sierść, a nawet monety, które wypadły z kieszeni. Następnie wyczyść ją pianką Briochin z octem i kwaskiem cytrynowym.
- Otwórz klapkę na dole pralki, w której znajduje się filtr, podłóż pod nią grubą szmatkę (na pewno wyleje się woda), a następnie odkręć filtr. Zastanawiasz się, jak wyczyścić filtr w pralce? Cóż, wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. Przy regularnym myciu pralki wystarczy opłukać filtr pod bieżącą wodą, a w przypadku silniejszych zanieczyszczeń przyda się odrobina płynu do mycia naczyń.
Pro tip! Skutecznym sposobem na to, by w pralce nie zaczęły pojawiać się mikroorganizmy, a wraz z nimi nieprzyjemne zapachy jest pozostawianie uchylonych drzwiczek urządzenia. Dzięki temu wilgotność w bębnie nie będzie sprzyjała rozwojowi zanieczyszczeń.