Usuwanie plam z krwi, kawy czy potu może być prawdziwym wyzwaniem. Bez obaw, odpowiednio dobrana metoda i środki pozwalają przywrócić ubraniom dawną świeżość i idealny wygląd. Niezależnie z jakim rodzajem plam walczysz, w naszym poradniku znajdziesz sprawdzone receptury, dzięki którym wywabisz je łatwo i skutecznie.
Jak pozbyć się plam z ubrań? Wskazówki, które warto znać na samym początku
Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów na to, jak pozbyć się plam z ubrań, warto poznać wskazówki, które należy znać bez względu na rodzaj zabrudzenia. Dzięki temu nie tylko osiągniesz lepsze rezultaty, ale też nie uszkodzisz swojej ukochanej koszuli, bluzki czy sukienki.
- Testuj w niewidocznym miejscu: Bez względu na to, czy wybierasz profesjonalne preparaty, czy domowe mikstury, zawsze rozpocznij od przetestowania ich działania na niewidocznym fragmencie ubrania, aby uniknąć niepożądanych efektów.
- Działaj szybko: Świeże plamy są znacznie łatwiejsze do usunięcia, dlatego nie zwlekaj z reakcją. Im szybciej podejmiesz działania, tym większa szansa na pełne wyeliminowanie plamy.
- Zachowaj ostrożność: Mimo szybkości działania, staraj się podejść do tematu „z głową”. Sprawdź, czy konkretny środek na pewno może być stosowany na konkretnej tkaninie. Nie próbuj też szorować plamy zbyt mocno, by nie uszkodzić materiału.
Dzięki tym prostym wskazówkom, proces pozbywania się plam stanie się mniej stresujący, a Twoje ubrania zachowają długotrwałą świeżość.
Plamy z krwi – jak je usunąć z tkanin?
Niefortunne zacięcie podczas przygotowania posiłku, podczas golenia, a nawet w trakcie wertowania kartek notesu może zdarzyć się każdemu. Takie wypadki najczęściej skutkują poplamieniem ubrania krwią. Nie trzeba jednak panikować, a po opatrzeniu rany, warto na spokojnie przejść do wywabiania plamy z krwi. Jak to zrobić skutecznie?
Jeśli plama z krwi jest świeża, w wielu przypadkach sprawdzi się zamoczenie jej pod strumieniem lodowatej wody. Dla wzmocnienia działania możesz użyć szarego mydła. W ten sposób całkowicie rozpuścisz zabrudzenie i przywrócisz nieskazitelną świeżość tkaninie.
Pamiętaj! Nigdy nie używaj ciepłej czy gorącej wody do czyszczenia świeżej plamy z krwi. W ten sposób utrwalisz zabrudzenie.
Jak jeszcze usunąć plamę z krwi w zależności od tkaniny? Opcji jest naprawdę wiele.
- W przypadku wełny istotna jest delikatność czyszczenia. Wystarczy jednak przyłożyć do tkaniny wacik lub ręcznik papierowy, które wchłoną krew, a następnie zasypać zabrudzone miejsce mąką pszenną. Później należy wyprać tkaninę tak jak zwykle.
- Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć plamę z krwi z bawełny, to zastosuj niezawodną metodę z zimną wodą i kilkoma kroplami żelu do mycia naczyń. Nałóż miksturę na zabrudzenie i pocieraj plamę w kierunku od zewnątrz do środka, aby uniknąć rozpraszania plamy.
- By usunąć plamę z krwi z białych tkanin, warto zastosować środki o działaniu wybielającym, jak na przykład wodę utlenioną. Rozpuść ją w zimnej wodzie w stosunku 200 ml do 1 l i zamocz w roztworze zabrudzone ubranie.
Czasem może zdarzyć się, że nie zauważymy zabrudzenia lub niewystarczająco doczyścimy materiał. Wtedy też pojawia się pytanie, jak wywabić starą plamę z krwi? W takim przypadku należy zastosować środki o intensywniejszym działaniu. Dobrze sprawdzi się roztwór zimnej wody z solą kuchenną (3 łyżki soli na litr wody). Świetnym pomysłem będzie też wykorzystanie specjalnego odplamiacza na bazie szarego mydła Briochin, który wnika w głąb tkaniny i potrafi w mgnieniu oka usunąć zaschnięte plamy z krwi.
Jak usunąć żółte plamy z potu z białej koszuli?
Plamy z potu to problem, który spotyka nas nie tylko w trakcie 30-stopniowych upałów, ale także w sezonie ubierania się „na cebulkę”. O ile jednak są one niewidoczne na kolorowych tkaninach, to w przypadku białych koszul czy T-shirtów mogą stanowić niemałe wyzwanie. Jak więc usunąć żółte plamy z potu? Oto trzy przepisy, które nigdy Cię nie zawiodą.
Cytryna i sól:
- Wyciśnij sok z jednej cytryny i wymieszaj go z 1 łyżeczką soli.
- Nałóż tę mieszankę na żółte plamy z potu na koszuli.
- Delikatnie wmasuj ją w plamy i pozostaw na kilka minut.
- Następnie opłucz koszulę w zimnej wodzie i wypierz, tak jak zwykle. Dla wzmocnienia efektu użyj do tego koncentratu do prania na bazie sody oczyszczonej.
Ocet na żółte plamy z potu:
- Wymieszaj ocet gospodarczy z wodą w proporcjach 1:1, a następnie za pomocą ściereczki nałóż roztwór na żółte plamy na tkaninie.
- Pozostaw na około 15 minut, po czym spłucz i standardowo wypierz ubranie.
Proszek do prania + woda utleniona:
- Stwórz pastę z 1 łyżki proszku do prania i 2 łyżek wody utlenionej o niskim stężeniu.
- Nałóż pastę na plamy z potu na koszuli.
- Pozostaw na 15-30 minut. Po upływie czasu opłucz koszulę w zimnej wodzie i upierz ją zgodnie z instrukcjami na metce.
Po zastosowaniu naszych sprawdzonych sposobów na usuwanie żółtych plam z potu, upewnij się, że tkanina jest w pełni wyczyszczona, zanim wrzucisz ją do pralki. Jeśli upierzesz ją w wysokiej temperaturze, możesz utrwalić niedoczyszczone zabrudzenia i uczynić plamy z potu jeszcze trudniejszymi do usunięcia.
Plamy z długopisu na białej bluzce – jak się ich pozbyć?
Plamy z długopisu na ubraniach wbrew pozorom nie zdarzają się tylko najmłodszym. Nawet dorośli mogą omyłkowo pobrudzić się podczas pisania w notesie w pracy. Choć takie zabrudzenia mogą się wydawać naprawdę trudne do usunięcia, zwłaszcza w przypadku białych tkanin, to nie trzeba spisywać poplamionego ubrania na straty. Jak usunąć plamę po długopisie?
Jednym z najczęściej polecanych sposobów na usunięcie plamy z długopisu jest użycie spirytusu. Wystarczy nasączyć czystą bawełnianą szmatkę lub wacik alkoholem i delikatnie przetrzeć plamę po długopisie na białej bluzce. Pamiętaj, aby działać ostrożnie i nie rozcierać plamy, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie atramentu.
Jak jeszcze pozbyć się plamy z długopisu? Wypróbuj wszechstronne szare mydło. Poradzi sobie ono zarówno w przypadku białych i kolorowych bluzek, jak i do usuwania zabrudzeń ze spodni. Wystarczy nałożyć odrobinę mydła na wilgotną ściereczkę i pocierać w problematycznym miejscu, po czym spłukać plamę czystą wodą.
Plamy z kawy – czym najlepiej je usunąć?
Przyjemny poranek każdego kawosza może zaburzyć tylko jedna rzecz… plama z ukochanego napoju na tkaninie. Co więcej, takie zabrudzenie jest bardzo uciążliwe ze względu na to, że wręcz błyskawicznie wchłania się w materiał i zostawia trwałe przebarwienie. Jak usunąć plamę z kawy, by pozbyć się tego zmartwienia szybko i skutecznie?
Na początku kluczowe są te dwa kroki:
- Nie daj kawie wyschnąć. Natychmiast delikatnie zetrzyj nadmiar płynu ręcznikiem papierowym, starając się nie wcierać plamy w tkaninę.
- Następnie, w miarę możliwości, przemyj zabrudzenie pod bieżącą, zimną wodą.
Czym usunąć plamę z kawy, by najlepiej się z nią rozprawić?
- Solą (wystarczy posypać nią plamę, a kryształki wszystko wchłoną);
- Wodą z dodatkiem żelu do mycia naczyń;
- Sodą oczyszczoną (równie skuteczną w przypadku plam po herbacie).
W przypadku zastosowania powyższych metod, należy następnie opłukać tkaninę w zimnej wodzie i wyprać ją zgodnie z instrukcjami na wewnętrznej metce.
Jak usunąć tłuste plamy z kolorowych ubrań?
Niewątpliwie do najtrudniejszych do wywabienia należą tłuste plamy, o które nietrudno podczas gotowania. Nie ma jednak powodów do paniki. Znamy odpowiedź na to, jak usunąć tłuste plamy z ubrań i zdradzimy Ci trzy najskuteczniejsze metody.
Pamiętaj! Zanim przejdziesz do etapu usuwania tłustej plamy, na początku zetrzyj nadmiar tłuszczu suchym ręcznikiem papierowym. Staraj się to robić delikatnie bez rozprowadzania plamy tkaniny.
Jak szybko i sprawnie pozbyć się plamy z oleju? Zastosuj 3-etapowe czyszczenie, które pozwoli usunąć tłuszcz nawet z głębokich struktur tkaniny.
Krok 1:
- Posyp zabrudzone miejsce talkiem lub mąką kukurydzianą, aby wchłonęły pozostały olej.
- Pozostaw na kilka minut.
Krok 2:
- Delikatnie zeskrob resztki talku lub mąki z plamy.
- Następnie przygotuj roztwór wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń – najlepiej na bazie mydła marsylskiego, które ma właściwości odplamiające.
- Użyj gąbki lub miękkiej szmatki, aby delikatnie przetrzeć plamę tą mieszanką.
Krok 3:
- Wypierz ubranie zgodnie z instrukcjami na metce. Warto zastosować odplamiający koncentrat do prania, który pozwoli uzyskać jeszcze lepsze efekty.
Wiesz już, jak usunąć plamy z krwi, potu, długopisu, kawy i tłuszczu. Wspomniane domowe metody pomogą Ci się uporać z problematycznymi i nagłymi zabrudzeniami. Jeśli domowe środki zawiodły lub jeśli nie lubisz „bawić się” w domowe laboratorium, koniecznie przetestuj gotowy odplamiacz do tkanin Briochin, który poradzi sobie zarówno z plamami z krwi, jak i z trawy, kawy czy tłuszczy. Formuła preparatu została oparta na szarym mydle, które jest znane ze swoich doskonałych właściwości odplamiających. Ekologiczny odplamiacz na bazie 97% składników pochodzenia naturalnego działa już w 5 minut i pozwala całkowicie usunąć uporczywe plamy.