Czyszczenie fug to jeden z najbardziej zaniedbywanych obowiązków w domu. To skutkuje osadzaniem się na nich brudu i pleśni, które nierzadko bywają trudne do usunięcia. Jak jednak sobie z tym poradzić i jak czyścić fugi w sprytny i efektywny sposób? Oto nasze sprawdzone wskazówki.
Jak wyczyścić fugi? To wszystko, co warto wiedzieć
Czyszczenie fug często wiąże się z ogromnym wyzwaniem, ponieważ wielu domowników zapomina o tym, że w ogóle trzeba to robić. Okazuje się, że samo mycie płytek nie wystarcza, a na estetyczny wygląd wnętrza mają wpływ również czyste spoiny.
Nie tylko względy wizualne powinny być bodźcem zachęcającym do wyczyszczenia fug, ale również aspekty higieniczne. Fugi najczęściej występują w pomieszczeniach, w których panują wilgotne warunki sprzyjające rozmnażaniu się bakterii i pleśni. Co więcej, to właśnie na spoinach najczęściej osadzają się resztki kosmetyków i kurz. Dlatego, jeśli zauważysz osad na podłodze lub na ścianach, sprawdź jak wyczyścić fugi i wybierz jedną z naszych sprawdzonych metod.
Pamiętaj! Środki do czyszczenia fug muszą być jednocześnie dopasowane do rodzaju płytek. Jeśli będą zbyt silne, mogą doprowadzić do powstawania uszkodzeń na powierzchni, a także stać się przyczyną zmatowienia płytki.
Czyszczenie fug – domowe sposoby
Niezależnie od stopnia zabrudzenia, możesz na początku wykorzystać domowe sposoby czyszczenia fug, które będą pierwszą deską ratunku. W wielu przypadkach od razu poradzą sobie z zabrudzeniami i pozwolą uniknąć użycia silnych detergentów. Przekonują one do siebie nie tylko fanów skutecznych rozwiązań, ale i miłośników sprzątania, żyjących w duchu eko. Wystarczy otworzyć kuchenną szafkę, by w prosty sposób zastosować domową metodę na czyszczenie fug i pozbyć się zabrudzeń.
Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną?
Soda oczyszczona charakteryzuje się doskonałymi właściwościami myjącymi i odkażającymi. Świetnie poradzi sobie ze zmywaniem osadów z wody i kosmetyków. Jak ją wykorzystać? Do czyszczenia fug potrzebujesz: sody oczyszczonej, ¼ szklanki wody i 1 pompkę żelu do mycia naczyń Briochin.
Otrzymaną z tych składników papkę należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię, pozostawić na kilkanaście minut (w zależności od stopnia zabrudzenia), a następnie zmyć przy pomocy wilgotnej ściereczki. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają sposobu na czyszczenie fug bez szorowania.
Czyszczenie fug octem
Tradycyjnym i skutecznym środkiem do usuwania zabrudzeń z fug jest ocet. To świetne rozwiązanie do każdego rodzaju spoin – również tych białych, ponieważ wykazuje działanie wybielające. Ocet nadaje się także do odtłuszczania, dlatego śmiało można stosować go także do czyszczenia fug w kuchni.
Jak czyścić fugi octem? Wystarczy stworzyć mieszankę z pół szklanki białego octu gospodarczego z ¼ szklanki ciepłej wody i nałożyć ją za pomocą szmatki na powierzchnię. Dla wzmocnienia efektu na jasnych fugach, możesz zastąpić wodę sokiem z cytryny (około 30 kropel).
Czyszczenie fug octem ma jedną zasadniczą wadę – wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który przez długi czas utrzymuje się w pomieszczeniu. Całe szczęście istnieje jego skuteczna alternatywa w postaci żelu odwapniającego Briochin na bazie octu. Dzięki swojej naturalnej, ale i skoncentrowanej formule, pozwala głęboko wyczyścić fugi, a na dodatek wypełni wnętrza delikatnym zapachem świeżej mięty. Żel Briochin posiada też wygodny aplikator, z pomocą którego w łatwy sposób nałożyć płyn na zabrudzone spoiny.
Czym czyścić fugi z pleśni? Sposoby na czystość w łazience i kuchni
Pleśń na fugach to dość powszechne zjawisko, które wynika z poziomu wilgotności w pomieszczeniach, a także nieregularnego czyszczenia tych powierzchni. Czarny nalot potrafi zrujnować efekt nawet najładniej posprzątanej kuchni i łazienki, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu i odkażaniu spoin. A jeśli mówimy, o odkażaniu, to nie sposób nie wspomnieć o occie gospodarczym, który słynie ze swojego antybakteryjnego działania.
By usunąć pleśń z fug, wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1, a dla lepszego efektu dodać jedną pompkę żelu do mycia naczyń. Taką miksturę należy nałożyć na spoiny i przy pomocy, np. starej szczotki do mycia zębów wyczyścić powierzchnię.
Czym jeszcze można wyczyścić fugi z pleśni? Możesz skorzystać z dostępnych na rynku środków do zmywania czarnych nalotów, ale wiele z nich nie równa się naturalnej metodzie z octem. Dlatego, zanim sięgniesz po silne detergenty, najpierw wypróbuj metodę z żelem odwapniającym Briochin na bazie skoncentrowanego octu.
Jak wyczyścić fugi na podłodze? Sprawdzone metody
Czyszczenie fug podłogowych może w wielu przypadkach odbywać się na tych samych zasadach, jak czyszczenie fug pod prysznicem. Zastosuj tradycyjne i naturalne metody, które świetnie poradzą sobie również z lżejszymi zabrudzeniami. Musisz jednak pamiętać, o kilku zasadach, które wpłyną zarówno na efektywność, jak i bezpieczeństwo działań.
- Przed nałożeniem roztworów z octu lub sody, pamiętaj o tym, by nałożyć rękawiczki ochronne.
- Podczas czyszczenia spoin podłogowych dbaj o dobrą wentylację pomieszczenia.
- Ocet to skuteczny środek do czyszczenia fug, ale nie można z niego korzystać zbyt często na spoinach podłogowych, ponieważ może przyczynić się do odbarwienia i zmatowienia powierzchni.
- W końcowym etapie, by zapobiec osadzaniu się zabrudzeń na fugach, możesz pokryć je impregnatem. W tej roli świetnie sprawdzi się świeca parafinowa. Wystarczy przetrzeć nią fugi, a później zapomnieć o myciu spoin.
Już wiesz, czym wyczyścić fugi w kabinie prysznicowej, całej łazience, kuchni i na podłogach. Domowe metody ponownie okazały się nieocenione w takich zabiegach, będąc ekonomicznym, skutecznym i ekologicznym rozwiązaniem.