Porady Briochin

Jak myć podłogę bez smug? Skuteczne sposoby na efektywne mycie podłóg

Mycie podłogi, choć należy do podstawowych obowiązków domowych, potrafi być niemałym wyzwaniem. Czasem mimo włożonego wysiłku, na powierzchniach pojawiają się smugi i zacieki, a efekt końcowy nie jest zadowalający. O czym warto pamiętać, zanim przystąpisz do pracy? Poznaj wskazówki, które pomogą ci efektywnie i skutecznie umyć podłogę.

Mycie podłogi – o czym trzeba pamiętać?

By skutecznie i efektywnie umyć podłogę trzeba pamiętać o podstawach, które decydują o efekcie końcowym. Mogą one się wydawać oczywiste, ale wiele osób wciąż o nich zapomina.

  • Środki czystości dopasowane do rodzaju podłogi – poprawnie dobrane płyny to już połowa sukcesu.
  • Czysta nakładka do mopa – to główne narzędzie do pracy, dlatego trzeba zadbać o to, by było ono czyste i gotowe do użycia. W przeciwnym wypadku skutecznie obniży jakość czyszczenia.
  • Namoczenie nakładki do mopa przed myciem – dzięki temu lepiej wchłonie środek myjący i będzie delikatniejsza dla powierzchni.
  • Odkurzanie przed myciem podłóg – to pierwszy krok, który zbierze wszystkie większe zabrudzenia, takie jak piasek, sierść czy włosy. Dzięki temu unikniesz częstej zmiany wody, ale i zadrapań na podłodze.

Wskazówka! Nakładka do mopa powinna być przeznaczona do danego typu płynu. Jeśli po nabłyszczaniu użyjesz tej samej nakładki (bez prania) do mycia podłogi, to na powierzchni mogą pozostać resztki z poprzedniego sprzątania.

Poza tymi zasadami trzeba też obrać odpowiednią technikę, która sprawi, że podłogi staną się lśniące i pozbawione nieestetycznych plam i zacieków. Czym więc myć podłogi drewniane, panele oraz płytki podłogowe, by uzyskać jak najlepsze efekty? O tym poniżej.

Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi

Mycie drewnianej podłogi wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Mając do czynienia z dość wymagającym i szlachetnym podłożem, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że drewno nie lubi wilgoci. Dlatego mop powinien być dokładnie odsączony.

A czym myć drewnianą podłogę? Najlepiej specjalnymi środkami do pielęgnacji drewna na, które poza myciem świetnie pielęgnują podłogi. Do mycia podłogi olejowanej zaleca się stosowanie środków z roślinnymi mydłami i naturalnymi dodatkami pielęgnacyjnymi, np. mydło marsylskie, które dokładnie wyczyści, wypielęgnuje, a przy tym nie zniszczy ochronnej warstwy oleju.

Jak myć drewnianą podłogę lakierowaną? Zastosuj płyny dedykowane do tego rodzaju wykończenia. Dzięki temu zachowasz elegancką strukturę parkietu. Jeśli podłoga zaczyna matowieć – bez obaw – to znak, że czas użyć specjalnej emulsji, która odświeży parkiet i przywróci jej połysk.

Jak myć podłogę z paneli?

Panele podobnie jak drewniane parkiety, nie lubią nadmiernej ilości wody, dlatego ważne, aby używać do mycia wilgotnego, ale nie bardzo mokrego mopa. Należy także w miarę możliwości zadbać o szybkie schnięcie podłóg. Otwarcie okien lub wypolerowanie podłóg na sucho może okazać się w tym przypadku bardzo pomocne.

Czym myć panele podłogowe? W odróżnieniu od parkietów, tutaj możliwości jest naprawdę dużo. Najważniejsze, aby środek był optymalnie delikatny – w przeciwnym wypadku może uszkodzić laminat i doprowadzić do przebarwień. Strzałem w dziesiątkę będzie mydło marsylskie Briochin, które ze względu na zawartość naturalnych olejów roślinnych z zawartością gliceryny dokładnie i bezpiecznie umyje podłogę, pozostawiając satynowy połysk.

Jeśli masz bardzo zabrudzone panele podłogowe, możesz zastosować metodę, która wykazuje wysoką skuteczność. Postaw na dobry płyn do naczyń zawierający aktywne składniki rozpuszczające tłuszcz, a wszystkie nieestetyczne plamy znikną w okamgnieniu. Jedna lub dwie pompki 3 litry wody w zupełności wystarczą.

Pamiętaj! Nigdy nie nakładaj środka do mycia podłóg bezpośrednio na powierzchnię. Większość dostępnych preparatów ma formę koncentratu, który należy rozpuścić w wodzie.

Wiele osób decyduje się także na mycie podłogi octem. Wystarczy wymieszać 2 łyżki w 5 litrach wody, by uzyskać skuteczną bakteriobójczą miksturę. Choć ocet pozostawia po sobie dość intensywny i nieprzyjemny zapach, to dzięki niemu skutecznie można pozbyć się smug i przywrócić podłodze świeżość.

Czym myć podłogę z płytek ceramicznych?

Płytki podłogowe wymagają starannego i regularnego czyszczenia, by zachować swój doskonały wygląd i świeżość. W tym przypadku również należy dopasować metodę mycia, do rodzaju podłoża. Przykładowo zanim zaczniesz myć gres polerowany, należy go zaimpregnować specjalnym preparatem, natomiast do mycia płytek szkliwionych można stosować delikatne detergenty i domowe mikstury.

Czym myć płytki na podłodze? Najlepiej rozejrzeć się za naturalnymi środkami, które ze względu na swoją formułę są bezpieczne i jednocześnie bardzo skuteczne. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie koncentratu do płytek i gresu, który w swoim składzie zawiera 96% składników pochodzenia naturalnego – w tym mydła. W ten sposób uzyskasz efekt nieskazitelnie czystej i błyszczącej podłogi.

Jak wyczyścić płytki z tłustych zabrudzeń?

Płytki podłogowe znajdziemy nie tylko w łazience, ale także w kuchni, a tu dodatkowo narażone są na plamy z tłuszczu. Takie zabrudzenia bez trudu usuniesz mieszaniną płynu do mycia naczyń i letniej wody. Najlepiej zrobić to ręcznie przy użyciu wilgotnej szmatki. Taką metodą skutecznie pozbędziesz się nawet starych i uporczywych plam.

Jak myć płytki łazienkowe z kamienia?

Płytki w łazience, ze względu na częstą eksploatację są narażone nie tylko na kurz, ale również osady z twardej wody. W takim przypadku trzeba zastosować konkretne środki. Jeśli kamień osadził się na płytkach w kabinie prysznicowej lub przy wannie, postaw na żel odwapniający na bazie octu, który skutecznie usuwa tego typu zabrudzenia. Dzięki niemu bez zbędnego szorowania pozbędziesz się uporczywego osadu.

Jak myć podłogę bez smug? Trik, który warto znać

Mycie podłogi bez pozostawionych smug sprawia wrażenie wyzwania nie do osiągnięcia? To prostsze niż może Ci się wydawać. Wystarczy użyć do mycia podłogi zimnej lub letniej wody. Gorąca woda szybko odparowuje z podłoża, co sprawia, że pozostają na niej resztki detergentu, które powodują smugi. To nie tylko prosty sposób na mycie podłóg bez smug, ale też prosta droga do bardziej ekologicznego życia – ze względu na mniejsze zużycie energii.

Kolejną metodą na mycie podłóg bez pozostawiania smug jest czyszczenie paneli zgodnie z kierunkiem ich ułożenia, czyli wzdłuż łączeń. W ten sposób bez trudu zapobiegniesz nieestetycznym śladom.

__

Czyste podłogi to nierzadko wizytówka mieszkania, dlatego dbanie o nich jest podstawowym obowiązkiem domowym. Całe szczęście już wiesz, jak i czym myć podłogi, by zachować ich blask i świeży wygląd. Zastosuj nasze wskazówki i zrób krok w stronę efektywnego i ekologicznego sprzątania.