Mydło marsylskie to jeden z najstarszych i najbardziej wszechstronnych środków czystości. Wyróżnia się nie tylko długą historią, ale przede wszystkim doskonałymi właściwościami, przez radzi sobie z większością porządkowych wyzwań w domu. Co robi i do czego można stosować mydło marsylskie? O tym dowiesz się z tego poradnika.
Mydło marsylskie – co to jest? Odpowiadamy!
Mydło marsylskie to naturalne i ekologiczne rozwiązanie, które ma głębokie korzenie sięgające średniowiecza. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu ośrodkowi mydlarskiemu, w którym jest wytwarzane, a mianowicie Marsylii. Prosta i jednocześnie skuteczna formuła mydła marsylskiego, oparta na zaledwie kilku składnikach, przetrwała próbę czasu, czyniąc je niezastąpionym środkiem nie tylko w pielęgnacji skóry, ale także w ekologicznym sprzątaniu domu.
By można było nazwać mydło „marsylskim”, musi ono posiadać w swoim składzie minimum 72% olejów roślinnych. To właśnie ta wysoka zawartość olejów skomponowana z dodatkami, takimi jak gliceryna, woda czy soda sprawia, że mydło utrzymuje swoje doskonałe właściwości myjące. Dzięki temu wymogowi, możemy mieć pewność, że otrzymujemy produkt zgodny z długą tradycją i autentycznymi wartościami.
Naturalny i tradycyjny skład mydła marsylskiego czyni je także maksymalnie przyjaznym dla środowiska i naszego zdrowia. W przeciwieństwie do drażniących detergentów, które często zawierają szkodliwe substancje chemiczne, mydło marsylskie nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia, ale również pozostawia mniejszy ślad szkodliwych substancji w środowisku.
Do czego służy mydło marsylskie? Zastosowanie w sprzątaniu
Za sprawą naturalnego składu, mydło marsylskie jest bezpieczne do stosowania na większości powierzchniach w domu. W końcu jest używane nawet w pielęgnacji wrażliwej skóry. To jednak nie jest przeszkodą do tego, by nasuwały się pytania w stylu: „co daje i co robi mydło marsylskie w domu”. Odpowiedź spodoba się miłośnikom czystości, którzy nie lubią gromadzić mnóstwa butelek z płynami i cenią sobie uniwersalne rozwiązania.
Mydło marsylskie posiada bowiem imponujące właściwości. Jego naturalne składniki sprawiają, że doskonale usuwa brud, tłuszcze i plamy z różnych powierzchni, nie uszkadzając ich. Staje się niezastąpionym sojusznikiem w ekologicznym i skutecznym sprzątaniu domu.
Do czego konkretnie można użyć mydła marsylskiego podczas sprzątania? Ten środek może posłużyć jako:
- Uniwersalny środek czyszczący: Mydło marsylskie doskonale nadaje się do zmywania bieżącego brudu i kurzu z różnych powierzchni w domu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się do mycia mebli, blatów, kafelków, okien i podłóg.
- Środek do prania ręcznego: Delikatne właściwości mydła sprawiają, że przywraca tkaninom świeżość i miękkość.
- Odplamiacz: Mydło marsylskie doskonale usuwa plamy z odzieży, takie jak tłuszcz czy trawa.
- Odświeżacz do dywanów i tapicerek: Mieszanka mydła marsylskiego z wodą może okazać się cudownym rozwiązaniem do usuwania plam z dywanów, tapicerki, a także do rutynowego odświeżania tych powierzchni.
- Płyn do mycia naczyń: Mydło marsylskie rozcieńczone z wodą jest delikatne dla skóry rąk, a jednocześnie skutecznie usuwa tłuszcz i resztki jedzenia.
- Środek pielęgnujący do podłóg: Naturalne oleje zawarte w mydle marsylskim nie tylko świetnie myją i odtłuszczają, ale także nabłyszczają i konserwują powierzchnie.
Pamiętaj! Przed zastosowaniem mydła marsylskiego należy przetestować roztwór na niewidocznej części powierzchni, aby sprawdzić jej reakcję na środek.
Zobacz też: Jak pozbyć się kurzu z domu? 7 sposobów, które pozwolą go skutecznie ograniczyć
Jak stosować mydło marsylskie podczas sprzątania? Proste przepisy
Zastosowanie mydła marsylskiego w sprzątaniu jest bardzo szerokie. Można używać je bez rozpuszczania, by wykorzystać jego pełny potencjał w walce z cięższymi zabrudzeniami lub rozpuścić w wodzie, aby uzyskać delikatny, a zarazem skuteczny roztwór do czyszczenia.
Zastanawiasz się, jak stosować mydło marsylskie do konkretnych zadań? Oto kilka przepisów.
Uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni na bazie mydła marsylskiego:
- Rozpuść 1 nakrętkę mydła marsylskiego w misce wypełnionej 1 litrem ciepłej wody.
- Zmocz w roztworze delikatną ściereczkę.
- Używaj do czyszczenia mebli, blatów, kafelków, umywalek i innych, nawet delikatnych powierzchni.
Roztwór do prania ręcznego delikatnych tkanin:
- Wlej do miski pełnej ciepłej wody jedną nakrętkę mydła marsylskiego w płynie.
- Delikatnie zanurz ubrania w roztworze, a w razie cięższych zabrudzeń delikatnie potrzyj materiał.
- Spłucz tkaniny dokładnie w czystej wodzie.
Płyn do mycia podłóg z mydła marsylskiego:
- Rozpuść 1 nakrętkę płynnego mydła marsylskiego na każdy 1 litr gorącej wody.
- Pozostaw roztwór, aż woda ostygnie.
- Myj podłogę mopem lub ścierką i pozostaw podłogę do wyschnięcia.
Ekologiczny roztwór do mycia naczyń:
- Wlej kilka łyżek mydła marsylskiego i kilka kropel soku z cytryny do przegotowanej i ostudzonej wody.
- Pozbądź się tłustych plam i resztek jedzenia, a następnie opłucz naczynia.
Ciekawostka: Mydło marsylskie nie pieni się mocno, ale to nie znaczy, że nie działa. Można to nazwać jego zaletą. Dzięki temu nie trzeba długo opłukiwać naczyń, a przy tym można zredukować zużycie wody w domu.
Ekspresowy odplamiacz do tkanin:
- Nanieś odrobinę mydła marsylskiego na wilgotną ściereczkę i zastosuj na plamę.
- Pozostaw na kilkanaście minut, aby mogło dokładnie zadziałać.
- Na końcu upierz tkaninę w pralce jak zwykle.
Pamiętaj! Zawsze przed zastosowaniem jakiegoś środka, należy sprawdzić odporność koloru w niewidocznym miejscu tkaniny. Należy także przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na metce ubrania.
Gdzie kupić mydło marsylskie?
Zastanawiasz się, gdzie kupić mydło marsylskie i stawiasz nacisk na to, by było ono wytworzone w kotle zgodnie z tradycją mydlarską? Koniecznie zajrzyj do sklepu internetowego Starwax at Home, w którego asortymencie znajdziesz przede wszystkim sprawdzone francuskie środki czystości, w tym słynne mydło marsylskie Briochin. To idealne miejsce, aby zaopatrzyć się w produkty, które nie tylko pomogą utrzymać czystość w domu, ale także spełnią oczekiwania osób poszukujących ekologicznych i tradycyjnych rozwiązań.