Porady Briochin

Mydło marsylskie w sprzątaniu – do czego je można stosować?

Mydło marsylskie to jeden z najstarszych i najbardziej wszechstronnych środków czystości. Wyróżnia się nie tylko długą historią, ale przede wszystkim doskonałymi właściwościami, przez radzi sobie z większością porządkowych wyzwań w domu. Co robi i do czego można stosować mydło marsylskie? O tym dowiesz się z tego poradnika. 

Mydło marsylskie – co to jest? Odpowiadamy!

Mydło marsylskie to naturalne i ekologiczne rozwiązanie, które ma głębokie korzenie sięgające średniowiecza. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu ośrodkowi mydlarskiemu, w którym jest wytwarzane, a mianowicie Marsylii. Prosta i jednocześnie skuteczna formuła mydła marsylskiego, oparta na zaledwie kilku składnikach, przetrwała próbę czasu, czyniąc je niezastąpionym środkiem nie tylko w pielęgnacji skóry, ale także w ekologicznym sprzątaniu domu.

By można było nazwać mydło „marsylskim”, musi ono posiadać w swoim składzie minimum 72% olejów roślinnych. To właśnie ta wysoka zawartość olejów skomponowana z dodatkami, takimi jak gliceryna, woda czy soda sprawia, że mydło utrzymuje swoje doskonałe właściwości myjące. Dzięki temu wymogowi, możemy mieć pewność, że otrzymujemy produkt zgodny z długą tradycją i autentycznymi wartościami.

Naturalny i tradycyjny skład mydła marsylskiego czyni je także maksymalnie przyjaznym dla środowiska i naszego zdrowia. W przeciwieństwie do drażniących detergentów, które często zawierają szkodliwe substancje chemiczne, mydło marsylskie nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia, ale również pozostawia mniejszy ślad szkodliwych substancji w środowisku.

Do czego służy mydło marsylskie? Zastosowanie w sprzątaniu 

Za sprawą naturalnego składu, mydło marsylskie jest bezpieczne do stosowania na większości powierzchniach w domu. W końcu jest używane nawet w pielęgnacji wrażliwej skóry. To jednak nie jest przeszkodą do tego, by nasuwały się pytania w stylu: „co daje i co robi mydło marsylskie w domu”. Odpowiedź spodoba się miłośnikom czystości, którzy nie lubią gromadzić mnóstwa butelek z płynami i cenią sobie uniwersalne rozwiązania. 

Mydło marsylskie posiada bowiem imponujące właściwości. Jego naturalne składniki sprawiają, że doskonale usuwa brud, tłuszcze i plamy z różnych powierzchni, nie uszkadzając ich. Staje się niezastąpionym sojusznikiem w ekologicznym i skutecznym sprzątaniu domu. 

Do czego konkretnie można użyć mydła marsylskiego podczas sprzątania? Ten środek może posłużyć jako: 

 • Uniwersalny środek czyszczący: Mydło marsylskie doskonale nadaje się do zmywania bieżącego brudu i kurzu z różnych powierzchni w domu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się do mycia mebli, blatów, kafelków, okien i podłóg. 
 • Środek do prania ręcznego: Delikatne właściwości mydła sprawiają, że przywraca tkaninom świeżość i miękkość. 
 • Odplamiacz: Mydło marsylskie doskonale usuwa plamy z odzieży, takie jak tłuszcz czy trawa. 
 • Odświeżacz do dywanów i tapicerek: Mieszanka mydła marsylskiego z wodą może okazać się cudownym rozwiązaniem do usuwania plam z dywanów, tapicerki, a także do rutynowego odświeżania tych powierzchni.
 • Płyn do mycia naczyń: Mydło marsylskie rozcieńczone z wodą jest delikatne dla skóry rąk, a jednocześnie skutecznie usuwa tłuszcz i resztki jedzenia.
 • Środek pielęgnujący do podłóg: Naturalne oleje zawarte w mydle marsylskim nie tylko świetnie myją i odtłuszczają, ale także nabłyszczają i konserwują powierzchnie. 

Pamiętaj! Przed zastosowaniem mydła marsylskiego należy przetestować roztwór na niewidocznej części powierzchni, aby sprawdzić jej reakcję na środek.

Zobacz też: Jak pozbyć się kurzu z domu? 7 sposobów, które pozwolą go skutecznie ograniczyć

Jak stosować mydło marsylskie podczas sprzątania? Proste przepisy

Zastosowanie mydła marsylskiego w sprzątaniu jest bardzo szerokie. Można używać je bez rozpuszczania, by wykorzystać jego pełny potencjał w walce z cięższymi zabrudzeniami lub rozpuścić w wodzie, aby uzyskać delikatny, a zarazem skuteczny roztwór do czyszczenia. 

Zastanawiasz się, jak stosować mydło marsylskie do konkretnych zadań? Oto kilka przepisów.

Uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni na bazie mydła marsylskiego:

 • Rozpuść 1 nakrętkę mydła marsylskiego w misce wypełnionej 1 litrem ciepłej wody.
 • Zmocz w roztworze delikatną ściereczkę.
 • Używaj do czyszczenia mebli, blatów, kafelków, umywalek i innych, nawet delikatnych powierzchni.

Roztwór do prania ręcznego delikatnych tkanin:

 • Wlej do miski pełnej ciepłej wody jedną nakrętkę mydła marsylskiego w płynie.
 • Delikatnie zanurz ubrania w roztworze, a w razie cięższych zabrudzeń delikatnie potrzyj materiał.
 • Spłucz tkaniny dokładnie w czystej wodzie.

Płyn do mycia podłóg z mydła marsylskiego: 

 • Rozpuść 1 nakrętkę płynnego mydła marsylskiego na każdy 1 litr gorącej wody.
 • Pozostaw roztwór, aż woda ostygnie.
 • Myj podłogę mopem lub ścierką i pozostaw podłogę do wyschnięcia. 

Ekologiczny roztwór do mycia naczyń:

 • Wlej kilka łyżek mydła marsylskiego i kilka kropel soku z cytryny do przegotowanej i ostudzonej wody. 
 • Pozbądź się tłustych plam i resztek jedzenia, a następnie opłucz naczynia. 

Ciekawostka: Mydło marsylskie nie pieni się mocno, ale to nie znaczy, że nie działa. Można to nazwać jego zaletą. Dzięki temu nie trzeba długo opłukiwać naczyń, a przy tym można zredukować zużycie wody w domu. 

Ekspresowy odplamiacz do tkanin: 

 • Nanieś odrobinę mydła marsylskiego na wilgotną ściereczkę i zastosuj na plamę. 
 • Pozostaw na kilkanaście minut, aby mogło dokładnie zadziałać. 
 • Na końcu upierz tkaninę w pralce jak zwykle. 

Pamiętaj! Zawsze przed zastosowaniem jakiegoś środka, należy sprawdzić odporność koloru w niewidocznym miejscu tkaniny. Należy także przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na metce ubrania. 

Gdzie kupić mydło marsylskie? 

Zastanawiasz się, gdzie kupić mydło marsylskie i stawiasz nacisk na to, by było ono wytworzone w kotle zgodnie z tradycją mydlarską? Koniecznie zajrzyj do sklepu internetowego Starwax at Home, w którego asortymencie znajdziesz przede wszystkim sprawdzone francuskie środki czystości, w tym słynne mydło marsylskie Briochin. To idealne miejsce, aby zaopatrzyć się w produkty, które nie tylko pomogą utrzymać czystość w domu, ale także spełnią oczekiwania osób poszukujących ekologicznych i tradycyjnych rozwiązań.