Łazienka to dość wymagające pomieszczenie, jeśli chodzi o sprzątanie. Panująca tam wilgotność sprzyja pojawieniu się pleśni i grzybów, a powierzchnie są narażone na ciągłe zachlapania wodą czy kosmetykami. Należy jednak pamiętać, że łazienka, to miejsce, w którym dbamy o własną higienę, dlatego warto zadbać o jej nieskazitelną czystość. Jak ją posprzątać krok po kroku? Oto nasze sprawdzone sposoby!
Sprzątanie łazienki – o czym warto pamiętać? Przydatne wskazówki na początek
Choć łazienki zwykle nie są zbyt duże, to sprzątanie ich pochłania bardzo dużo czasu. Warto więc podejść do tematu strategicznie i obrać plan, który pozwoli wyczyścić łazienkę tak, by efekty utrzymywały się na długo. Długotrwałe efekty zapewni ci też nic innego, jak skuteczne środki czystości. Dlatego, zanim obierzesz plan, przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy do sprzątania łazienki.
Co będzie Ci potrzebne? Oto lista:
- Płyn o działaniu odwapniającym;
- żel do WC;
- odświeżający płyn do armatury;
- gąbki i ściereczki;
- ręczniki papierowe;
- płyn do mycia szyb;
- rękawiczki ochronne;
- szczoteczka do zębów;
- worek na śmieci.
Do listy warto dopisać też odrobinę cierpliwości, która będzie potrzebna zwłaszcza podczas czyszczenia powierzchni pokrytych grubą warstwą osadu wapiennego. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a uporczywe zabrudzenia mogą zniknąć w okamgnieniu, o czym przekonasz się w dalszej części poradnika.
Sprzątanie łazienki krok po kroku – etapy skutecznych porządków
Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych środków czystości i akcesoriów, warto pozbyć się z pomieszczenia przedmiotów, które będą mogły Ci przeszkadzać. Zaliczamy do nich kosmetyki spod prysznica, dywaniki i dekoracje.
Przed rozpoczęciem sprzątania łazienki zbierz też wszystkie ubrania i ręczniki, które walają się po pomieszczeniu i odłóż je na miejsce lub wrzuć do kosza na pranie. Jeśli kosz jest pełny, możesz od razu wstawić pranie.
Na pierwszy rzut: kabina prysznicowa i/lub wanna
Czyszczenie kabiny prysznicowej lub wanny wielu osobom spędza sen z powiek, dlatego warto wziąć najcięższe wyzwanie na początek, a później wszystko pójdzie jak z płatka. Zacznij od wyczyszczenia płytek i fug pod prysznicem i przy wannie, na których gromadzi się kamień i mnóstwo zabrudzeń. Możesz użyć w tym celu naturalnego odkamieniacza w postaci octu i wody w proporcjach 1:1 lub gotowego preparatu, np. żelu Briochin na bazie skoncentrowanego octu, który dodatkowo subtelnie zatuszuje mocny zapach octu i wypełni pomieszczenie orzeźwiającą wonią mięty.
Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim spoinom przy wannie i w kabinie prysznicowej, czy nie pojawił się na nich czarny nalot. Jeśli widoczne są ślady pleśni, należy natychmiast zastosować odpowiedni środek grzybobójczy.
Po umyciu płytek nadchodzi czas na wyczyszczenie baterii. Pod wpływem twardej wody pojawia się na niej osad wapienny, którego bez trudu można pozbyć się przy użyciu aktywnej pianki odwapniającej. Przyda się ona od razu do umycia szyb w kabinie prysznicowej i wanny. Dzięki zastosowaniu naturalnych preparatów na bazie octu i kwasku cytrynowego nieskazitelny blask powierzchni jest gwarantowany.
Nie zapomnij o otworach odpływowych i syfonach. Systematyczne czyszczenie kanalizacji zapobiega zatorom.
Pozbądź się brudu i bakterii z muszli WC
Kolejnym etapem w sprzątaniu łazienki krok po kroku powinna być muszla klozetowa. Na początku warto rozprowadzić żel w WC i pozostawić go na kilka minut, aż zacznie dobrze działać. W tym czasie warto wyczyścić deski sedesowe, przestrzeń za nimi oraz zewnętrzną część muszli. Do mycia użyj ściereczki i odświeżającego preparatu do mycia łazienki.
Pro tip: Wiele osób jedynie polewa ścianki środkiem i pozostawia go do działania, my jednak polecamy po zastosowaniu żelu, dokładnie rozprowadzić go we wnętrzu muszli przy pomocy szczotki do WC. Dzięki temu dotrzesz do wszelkich zakamarków i dobrze wyczyścisz nawet uporczywe żółte zacieki w toalecie.
Pamiętaj, by wyrzucić gąbkę i ściereczkę, które zostały użyte do czyszczenia muszli klozetowej. W przeciwnym wypadku rozniesiesz w pomieszczeniu zarazki i bakterie.
Wyczyść lustra i zrób porządek w szafkach
W kolejnym etapie sprzątania łazienki krok po kroku warto zatroszczyć się o szafki z kosmetykami i detergentami. Przyjrzyj się datom ważności wszystkich produktów i pozbądź się przeterminowanych oraz pustych buteleczek. Zastanów się też, które z kosmetyków używasz regularnie, a które są tylko ozdobą na Twojej półce. Jeśli któreś z nich są niepotrzebne, wyrzuć je, by nie zagracać przestrzeni.
Wszystkie szafeczki i półki możesz odświeżyć uniwersalnym preparatem do łazienki Briochin, który nada powierzchniom przyjemny sosnowy zapach. Skutecznie usunie nie tylko bieżące zabrudzenia, ale również tłuszcz z oliwki czy innych kosmetyków.
Nie warto zapominać również o lustrze, które na co dzień jest narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Umyj je, by pozbyć się odprysków po paście do zębów lub śladów po kosmetykach. Dzięki temu poranna toaleta będzie znacznie łatwiejsza i… wyraźniejsza.
Odśwież umywalkę
Dlaczego umywalka jest w końcowym etapie sprzątania łazienki krok po kroku? Ponieważ w trakcie czyszczenia często opłukujemy w nim ściereczki i gąbki. W przypadku tej powierzchni warto zadbać nie tylko o nieskazitelny blask ceramiki, ale również o baterię i kanalizację. Warto więc zastosować te same środki, których użyto do mycia kabiny prysznicowej.
Newralgiczne miejsca, takie jak krany lub przestrzeń wokół baterii warto wyszorować miękką szczoteczką do zębów. Takie praktyczne akcesorium idealnie dotrze do trudno dostępnych szczelin i pozostawi przestrzeń nieskazitelnie czystą.
Zadbaj o staranne umycie płytek
Na samym końcu sprzątania łazienki krok po kroku mamy… płytki podłogowe. W tym etapie warto zastosować środek z zawartością octu, który nie tylko skutecznie usunie brud, ale również zdezynfekuje całą powierzchnię. Zamiast użycia mopa, warto posilić się o ręczne mycie płytek, które może okazać się znacznie skuteczniejsze, zwłaszcza jeśli w twojej łazience jest mnóstwo zakamarków. W taki sposób będziesz też mieć większą możliwość, by wyszorować fugi pomiędzy płytkami i zadbać o nieskazitelny blask podłogi.
Spraw, by Twoje sprzątanie było łatwiejsze. Odkryj skuteczne środki do mycia łazienki.
Sprzątanie tych powierzchni nie zajmie Ci więcej niż minutę, a zachowają czystość w łazience
Na koniec mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą utrzymać czystość w łazience. Te proste czynności warto wykonywać codziennie, dzięki czemu cotygodniowe sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.
- Po wieczornej pielęgnacji możesz przetrzeć umywalkę wacikiem nasączonym wodą. W ten sposób zbierzesz nieestetyczny i drażniący kurz z powierzchni.
- Pamiętaj o regularnym wietrzeniu łazienki (zwłaszcza po prysznicu lub kąpieli). Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu grzybów.
Zakręcaj dokładnie kosmetyki po użyciu. Może wydawać się banalne, ale wiele uporczywych plam w łazience powstaje właśnie z powodu rozlanego olejku lub zaschniętej pasty do zębów na powierzchniach. Warto więc o tym pamiętać.