Czyszczenie piekarnika nie musi być trudne ani czasochłonne. By cieszyć się aromatycznym jedzeniem przygotowanym w lśniącym piekarniku, wystarczy dobrać odpowiednią metodę i środki. Jak i czym wyczyścić piekarnik, by lśnił czystością, a potrawy były smaczne i aromatyczne? Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów.
Jak wyczyścić piekarnik? Najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać
Nagromadzone tłuszcz i brud w piekarniku są prawdziwą zmorą dla każdego miłośnika gotowania. Wpływają one na smak i zapach przygotowywania potraw i potrafią odebrać radość z pieczenia. Całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenia piekarnika, które pozwolą Ci rozprawić się z zabrudzeniami szybko i efektywnie.
Zanim przystąpisz do czyszczenia piekarnika, musisz znać kilka ważnych zasad.
- Czyść piekarnik tylko wtedy, gdy jest zimny. Po pierwsze, dotknięcie gorących powierzchni grozi poparzeniem. Po drugie, środki chemiczne pod wpływem wysokiej temperatury mogą zacząć wydzielać niebezpieczne opary, szkodliwe dla Twojego zdrowia.
- Wybierz odpowiedni środek czyszczący dopasowany do zabrudzenia. W zależności od tego, czy walczysz z lekkim tłuszczem, czy mocnymi przypaleniami, dobierz środek o łagodniejszym lub intensywniejszym działaniu.
- Wyciągnij blachy i ruszty. Inaczej będą one przeszkadzać w procesie czyszczenia piekarnika. Dodatkowo każdy z tych elementów należy wyczyścić oddzielnie.
- Zabezpiecz okolice. Dzięki temu w czasie czyszczenia nie będziesz tworzyć nowych zabrudzeń. Wystarczy podłożyć ręczniki papierowe lub stare szmatki.
- Zadbaj o swoje dłonie. Nawet jeśli nie używasz drażniących środków do czyszczenia piekarnika, to wciąż możesz się skaleczyć lub uszkodzić skórę. Gumowe rękawiczki ochronią cię przed zranieniami i działaniem detergentów.
Jeśli zastanawia Cię to, jak szybko wyczyścić piekarnik, to musisz znać jeszcze jedną zasadę: sprzątaj na bieżąco. Jeśli po każdym użyciu usuniesz z urządzeniami drobne i świeże zabrudzenia, to kolejne czyszczenie piekarnika będzie znacznie łatwiejsze i szybsze.
Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu w środku?
W Twoim piekarniku pojawiły się mocne przypalenia i wżarty tłuszcz? Wiemy, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania i poświęcania sporej ilości czasu. Pomogą Ci w tym specjalne środki czyszczące o silnych właściwościach, które bez trudu rozpuszczą tłuszcz i przypalenia. Takie produkty wcale nie muszą mieć intensywnych i drażniących składów.
By wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, sięgnij po Silny zmywacz do przypaleń i tłuszczów Briochin. Jest on w 99% oparty na składnikach pochodzenia naturalnego i błyskawicznie usuwa tłuszcz, przypalenia i okopcenia. Taki środek warto przetestować nie tylko ze względu na ekologiczny i bezpieczny skład, ale też niezwykłą skuteczność i praktyczność. Został on zaprojektowany tak, by ułatwiać czyszczenie piekarnika. Można go rozpylać w postaci piany, a w ten sposób dociera też do wszelkich zakamarków, np. pod prowadnice w piekarniku.
Wskazówka! Jeśli chcesz sprawnie usunąć zabrudzenia z piekarnika, rozpyl środek i odczekaj kilka minut. W ten sposób płyn zmiękczy zabrudzenia i będą one łatwiejsze do zmycia.
Zabrudzenia najlepiej usunąć przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. W końcowym etapie wykorzystaj ręcznik papierowy lub mikrofibrę, które pomogą Ci wytrzeć wnętrze piekarnika do sucha.
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika
Nie masz pod ręką specjalnego środka czyszczącego i zastanawiasz się czym wyczyścić piekarnik? Odpowiedź znajdziesz w kuchennych szafkach. Wykorzystanie prostych składników, takich jak soda oczyszczona czy ocet gospodarczy pomoże Ci rozprawić się z wieloma zabrudzeniami. To znane od lat metody na to, jak skutecznie wyczyścić piekarnik w zgodzie z naturą.
Jak wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną?
Soda oczyszczona to domowy cudotwórca, który sprawdza się nie tylko w czyszczeniu wnętrza piekarnika, ale również blach. Jak jej użyć? Przypalone powierzchnie posyp obficie sodą oczyszczoną, a następnie zwilż wodą. Tak sporządzony roztwór zostaw w piekarniku na dwie godziny – możesz wydłużyć ten czas, jeśli zabrudzenia są szczególnie uporczywe, ale nie zapomnij od czasu do czasu spryskać powierzchni wodą. Po tym czasie przemyj piekarnik ściereczką namoczoną w wodzie i occie.
Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną to skuteczna metoda, która pomoże rozpuścić lepką warstwę ze ścianek i dna piekarnika, a także z tłuszcz z blach.
Czyszczenie piekarnika octem
Do wszechstronnych tradycyjnych środków czyszczących zaliczamy też ocet. Ma on doskonałe właściwości myjące – pomaga zmiękczyć brud zalegający w piekarniku i ułatwia usuwanie zabrudzeń. Jak wyczyścić piekarnik octem? Przygotuj miksturę z wody i octu w proporcjach 50:50 i przelej ją do butelki z rozpylaczem. Takim domowym środkiem należy spryskać wnętrze piekarnika i pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu wystarczy przetrzeć powierzchnie wilgotną ściereczką.
Wskazówka! Ocet ma intensywny zapach, który może przeszkadzać niektórym domownikom. By się go pozbyć, wystarczy włożyć do rozgrzanego piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione wodą z kilkoma łyżkami cynamonu i soku z cytryny. Rozgrzej piekarnik do około 150°C i pozostaw na 20 minut. Takie połączenie neutralizuje ostrą woń octu i wypełnia wnętrze piekarnika aromatycznym zapachem.
Jak wyczyścić piekarnik solą?
Mniej popularnym, ale równie skutecznym domowym sposobem na czyszczenie piekarnika jest zastosowanie soli. Wystarczy posypać nią wnętrze urządzenia i rozgrzać je tak, aby sól zbrązowiała. Następnie należy odczekać, aż piekarnik wystygnie, po czym zabrać się do usunięcia warstwy soli i wyczyszczenia powierzchni gąbką nasączoną wodą. Ten sposób nie rozwiąże jednak problemu uporczywych przypaleń, a przyda się wtedy, jeśli chcesz umyć piekarnik z drobnych zabrudzeń.
Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?
Jeśli szukasz sposobu na to, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, to mamy dla Ciebie świetną metodę. Zastosuj czyszczenie parowe – Twoje urządzenie nie musi posiadać takiej funkcji.
- Przygotuj naczynie żaroodporne do pieczenia.
- Wlej do niego wodę – tak, by naczynie było wypełnione w ¾.
- Wstaw naczynie do piekarnika nagrzanego do około 150°C.
- Wyłącz urządzenie po około 30 minutach i pozostaw do wystygnięcia.
- Na końcu przetrzyj wnętrze piekarnika wilgotną ściereczką z dodatkiem żelu do mycia naczyń.
Para wodna zmiękcza przypalony tłuszcz i uporczywy osad na ściankach, co ułatwia usunięcie zabrudzeń z piekarnika bez konieczności szorowania.
Jeśli zależy Ci na usunięciu przykrych zapachów z piekarnika, to metoda parowa również zadziała na ten problem. Dodaj do naczynia z wodą świeży sok z cytryny, a wraz z parą piekarnik wypełni się orzeźwiającą wonią.
Jak wyczyścić szybę w piekarniku?
Poza wnętrzem piekarnika brudzi się także jego szyba. Niestety do czyszczenia wewnętrznej strony nie można zastosować zwykłego płynu do szyb. Taki środek może niewystarczająco poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami, a w dodatku nie nadaje się do kontaktu z jedzeniem.
Do czyszczenia szyby piekarnika najlepiej użyj specjalnych środków odtłuszczających, które odlepią tłuszcz i pozwolą uniknąć szorowania, które może doprowadzić do powstania zarysowań na szklanej powierzchni. Dobrym wyborem będzie Aktywna pianka odtłuszczająca, której skład jest oparty na mydle lnianym i sodzie kalcynowanej. Taki duet skutecznie działa na lepki i tłusty osad, a dodatkowo doprowadzi szybę piekarnika do nieskazitelnego blasku bez smug.
Pamiętaj, że jeśli chcesz dokładnie wyczyścić szybę w piekarniku od środka, to nie obejdzie się bez demontażu drzwiczek. Należy przeprowadzić ten zabieg zgodnie z instrukcją producenta urządzenia.
Jak wyczyścić szybę piekarnika od wewnątrz domowym sposobem? Wykorzystaj wspomnianą wcześniej miksturę z wody i octu. Spryskaj powierzchnie, odczekaj chwilkę, a następnie miękką ściereczką dokładnie zmyj zabrudzenia i wypoleruj szybę.
Warto też od czasu do czasu wyczyścić szybę piekarnika od zewnątrz – na niej także pojawiają się tłuste osady. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie właśnie tych osadów. Pomoże w tym zarówno Aktywna pianka odtłuszczająca Briochin, wilgotna ściereczka z dodatkiem żelu do mycia naczyń, jak i pasta stworzona z sody oczyszczonej i wody.
Po usunięciu lepkich osadów i zaschniętych plam możesz przejść do etapu, w którym zadbasz o nieskazitelny blask szyby. Spryskaj ją płynem do mycia szyb, wytrzyj do sucha i wypoleruj.
___
Już wiesz, jak wyczyścić piekarnik, by lśnił czystością. Jak widzisz, taki zabieg wcale nie musi być trudny i czasochłonny – o ile skorzystasz ze sprawdzonych metod. Nie zapomnij o tym, by dbać regularnie o piekarnik. Dzięki temu nie powstaną w nim uporczywe zabrudzenia, które będą potrzebowały później skoncentrowanego działania.