Porady Briochin

Ekologiczne sprzątanie. Sposoby, które warto znać i wykorzystywać

Ekologiczne sprzątanie to szereg korzyści nie tylko dla środowiska, ale i dla domowników. Wystarczy wprowadzić pojedyncze rozwiązania w trosce o naturę, by przekonać się, że to najlepsza droga do stworzenia czystego i szczęśliwego domu, a w dodatku bezpiecznego dla środowiska. Jak to zrobić? Oto 5 sposobów, które musisz wypróbować.

Dlaczego warto sprzątać w zgodzie z naturą? Te powody powinien znać każdy

Ekologia dotyczy każdego aspektu naszego życia, a nawyki wprowadzone w trosce o środowisko, mogą całkowicie je odmienić. Wystarczą z pozoru błahe czynności, które w sumie mogą przyczynić się do ogromnych zmian. Przykładem może być ekologiczne sprzątanie domu, będące pierwszym krokiem w drodze do ratowania naszej planety.

Dlaczego warto sprzątać ekologicznie? Bo troska o środowisko to także troska o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wprowadzając do domu ekologiczne rozwiązania przyczyniasz się, między innymi do poprawy jakości powietrza, które jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, oszczędności wody i surowców naturalnych, a w efekcie do powstrzymania efektu cieplarnianego.

Ekologicznie sprzątanie niesie ogromne korzyści zarówno dla planety, jak i dla nas samych. Wystarczą drobne zmiany, bez których po wprowadzeniu, nie będziesz wyobrażać sobie życia. Jak sprzątać w duchu eko? Te rzeczy możesz robić od dzisiaj.

Stosuj ekologiczne środki czystości

Tradycyjne środki czystości, które najczęściej znajdziemy w marketach, zawierają w swoim składzie intensywne substancje, które później trafiają do wód gruntowych i niekorzystnie wpływają na środowisko. Na dodatek oddziałują też na domowników. Mogą przyczyniać się do podrażnień, alergii czy nawracających infekcji dróg oddechowych. Jak tego uniknąć?

To proste! Wystarczy zacząć stosować ekologiczne środki czystości. Takie produkty mają formuły oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, a przez to są bardziej bezpieczne dla człowieka i przyjazne dla środowiska. Jeśli chcesz mieć pewność, że produkt, który kupujesz jest ekodetergentem, to zwróć uwagę na specjalne oznaczenia na etykiecie, takie jak Ecocert.

By uzyskać ten certyfikat, produkty są poddawane szczegółowym analizom i muszą spełnić ściśle określone kryteria, a więc możesz mieć pewność, że takie środki czystości spełniają najwyższe standardy jakości.

Warto wiedzieć! Wszystkie produkty Briochin posiadają Ecocert.

Jakie są jeszcze zalety stosowanie ekologicznych środków czystości?

  • Mają transparentne składy – wiesz, czym czyścisz powierzchnie w domu.
  • Rzadko wywołują podrażnienia skóry i dróg oddechowych.
  • Są bezpieczne dla alergików.
  • Mogą być stosowane w domach zamieszkiwanych przez dzieci i zwierzęta.
  • Są równie skuteczne, co tradycyjne środki czystości. Efektywnie usuwają nawet uporczywe zabrudzenia.
  • Mają szerokie spektrum działania.

Oszczędzaj wodę podczas mycia naczyń

Ekologiczne sprzątanie domu to naprawdę proste zadanie. Nawet podczas zwykłego mycia naczyń możesz przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Na początku warto uświadomić sobie, jak cennym surowcem jest woda. By zminimalizować jej niepotrzebne zużycie, ale też zaoszczędzić pieniądze, wystarczy zastosować tych kilka prostych kroków.

  1. Na początku usuń większe zabrudzenia z naczyń. To sprawi, że zmywanie będzie efektywniejsze w kolejnych etapach.
  2. Posegreguj naczynia. Podziel je na te mniej i bardziej zabrudzone. Naczynia, do których przywarło jedzenie lub tłuszcz możesz namoczyć w ciepłej wodzie.
  3. Napuść wodę. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą, napełnij nią komorę zlewu lub przeznaczoną do tego miskę. To w tym kroku zaoszczędzisz najwięcej wody.
  4. Myj naczynia we właściwej kolejności. Zacznij od szklanek czy kubków, a skończ na patelniach.

Do mycia naczyń warto stosować żele Briochin, które nie pienią się zbyt mocno. Dzięki nim nie ma konieczności długiego opłukiwania naczyń pod czystą, bieżącą wodą. Dodatkowo mają one skoncentrowaną formułę, przez co pozwalają na aktywne usunięcie zabrudzeń bez zbędnego namaczania.

Segreguj śmieci

W świetle polskiego prawa segregacja odpadów jest obowiązkowa. Jednak nie tylko to powinno być motywacją do wrzucania śmieci do odpowiednich kontenerów. Dzięki segregacji odpady mają szansę zyskać drugie życie, a więcej przerobionych śmieci, to mniej zanieczyszczeń wokół nas i pozostawionych przyszłym pokoleniom. Ekologiczne sprzątanie ma w końcu długoterminowy wpływ na naturę.

Pamiętaj, by wrzucać odpady do odpowiednich kontenerów. Dla przypomnienia:

  • Niebieski pojemnik na papier
  • Szary na odpady zmieszane
  • Brązowy na bioodpady
  • Żółty na metale i tworzywa sztuczne
  • Zielony na szkło

Daj rzeczom drugie życie

Recykling nie ogranicza się wyłącznie do odpadów. W naszych domach znajduje się mnóstwo rzeczy, które nie są używane przez długi czas i niepotrzebnie zagracają powierzchnie. Często stają się też “kurzołapami”, a więc sprawiają, że sprzątanie staje się częstą koniecznością. Jak ekologicznie podejść do tematu?

Możesz zebrać nienoszoną odzież i wrzucić ją do specjalnych kontenerów dla potrzebujących. Dobrym rozwiązaniem jest też sprzedaż niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy.

Masz w szafie stare prześcieradła lub T-shirty, które nie nadają się już do noszenia? Możesz zrobić z nich ściereczki do czyszczenia powierzchni. Takie rozwiązania w duchu zero waste to oszczędność środowiska i pieniędzy.

Starą szczoteczkę do zębów możesz z kolei użyć jako narzędzie do czyszczenia powierzchni. Przyda Ci się chociażby podczas szorowania fug i pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Używaj wielorazowych produktów

Ekologiczne sprzątanie to także nie generowanie śmieci. Wtedy, gdy to możliwe, możesz zastąpić ręcznik papierowy ściereczkami z mikrofibry. Dzięki temu zminimalizujesz ilość odpadów i przy okazji kosz na śmieci wypełni się w wolniejszym tempie, więc będziesz mieć mniej do sprzątania.

Ściereczki z mikrofibry mogą być stosowane przez długi czas do naprawdę wielu powierzchni. Sprawdzą się zarówno przy myciu okien, jak i ścieraniu kurzy czy podłóg.

Pro tip: Zwróć uwagę na producentów środków czystości, którzy oferują tzw. system refill. Przykładem może być zapas żelu do mycia naczyń Briochin, którym można ponownie napełnić pustą butelkę po żelu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, ale przede wszystkim zmniejszysz ilość odpadów nawet o 80%.