Porady Briochin

Jak i czym wyczyścić grill? Sprawdzone praktyczne wskazówki

Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić grilla? Poznaj skuteczne, domowe sposoby na wyczyszczenie rusztu i innych elementów bez użycia chemii. Dowiedz się, jak utrzymać grill w doskonałym stanie, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo przygotowywanych potraw.

Dlaczego regularne czyszczenie grilla jest takie ważne?

Gdy tylko nadchodzą cieplejsze, słoneczne dni, w ogrodach pojawiają się grille. Pieczenie na ruszcie stało się już stałą formą rozrywki i relaksu letnich czy wiosennych dni. Choć grillowanie to niewątpliwie sama przyjemność, to jego czyszczenie nie należy do ulubionych zadań. Jest jednak kilka powodów, dla których warto się zmotywować.

 1. Higiena: Regularne czyszczenie grilla pozwala usunąć resztki jedzenia, tłuszczu i brud, które mogą być źródłem bakterii i innych drobnoustrojów. Zapewnia to higieniczne warunki gotowania i minimalizuje ryzyko zatrucia pokarmowego.
 2. Smak potraw: Czysty grill umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła, co przekłada się na lepszy smak przygotowywanych potraw. Resztki z poprzednich grillowań mogą nadawać potrawom niepożądane aromaty i smaki.
 3. Trwałość i wydajność: Czyszczenie grillu przyczynia się do utrzymania jego trwałości. Usuwanie zanieczyszczeń, zwłaszcza korodującego tłuszczu, pomaga dłużej cieszyć się sprzętem.
 4. Łatwiejsze utrzymanie czystości: Regularne czyszczenie grilla ułatwia utrzymanie czystości na bieżąco. Mniejsza ilość zanieczyszczeń oznacza mniej pracy przy każdym kolejnym czyszczeniu.

Jak często należy czyścić grilla?

Samo czyszczenie grilla wcale nie musi być czasochłonne i trudne. Zwłaszcza jeśli regularnie będziemy powtarzać ten proces. Grill należy czyścić po każdym użyciu. Im częściej się to robi, tym łatwiej się tę czynność wykonuje.

Domowe sposoby na czyszczenie rusztu z grilla węglowego

Do czyszczenia grilla warto wykorzystać domowe sposoby, czyli składniki, które większość z nas ma w kuchennych szafkach. Po pierwsze, są one bezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które mogą przenikać na powierzchnie mające kontakt z żywnością. Po drugie, składniki takie jak ocet czy soda skutecznie pomagają w usuwaniu tłuszczu i brudu. Ponadto, wykorzystanie domowych sposobów daje nam większą kontrolę nad tym, czego używamy do czyszczenia naszego grilla, a co jest istotne w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego.

Czyszczenie grilla octem

Ocet nie dość, że dezynfekuje powierzchnie, usuwa bakterie, to w dodatku idealnie odtłuszcza. Dlatego sprawdzi się idealnie do czyszczenia grilla. Wystarczy stworzyć na jego bazie prosty roztwór.

 • Wymieszaj ocet z wodą i dodaj do tego kilka kropel żelu do mycia naczyń.
 • Zamocz gąbkę w roztworze i przy pomocy szorstkiej strony wyczyść ruszt grilla.
 • Miękką stroną gąbki przemyj ścianki misy grilla, używając do tego wody z dodatkiem żelu do mycia naczyń – bez octu.

Wskazówka! Jeśli chcesz łatwo zmyć zabrudzenia z rusztu grilla, zabierz się za mycie po jego wygaszeniu. Ruszt nie powinien być gorący, ale jeszcze ciepły.

Jak wyczyścić grilla sodą?

Soda oczyszczona również może pomóc Ci wyczyścić ruszt grilla. Dzięki swoim właściwościom ściernym i chłonnym, jest ona idealna do usuwania tłuszczu, a także resztek z jedzenia.

 • W miseczce wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, aby stworzyć pastę o konsystencji gęstej śmietany.
 • Za pomocą pędzla lub gąbki nałóż pastę sodową na całą powierzchnię rusztu grilla. Upewnij się, że pasta pokrywa zarówno górne, jak i dolne strony rusztu.
 • Pozostaw pastę sodową na ruszcie grilla przez około 15-30 minut, aby rozpuściła tłuszcz oraz zanieczyszczenia.
 • Po upływie czasu działania pasty użyj miękkiej szczotki do szorowania rusztu, aby usunąć rozpuszczone zanieczyszczenia. Możesz również użyć starej szczotki do zębów do doczyszczania trudno dostępnych miejsc. Następnie dokładnie spłucz ruszt wodą.

Czyszczenie rusztu grilla cebulą

Do zdecydowanie najmniej popularnych domowych sposobów na czyszczenie rusztu grilla należy cebula. Okazuje się, że doskonale pomaga odlepiać brud i tłuszcz. Jak użyć cebuli do czyszczenia grilla? To proste.

 • Przekrój cebulę na pół i użyj widelca, aby umocować ją na końcach, tworząc rodzaj „pędzla” z cebulą.
 • Szoruj ciepły ruszt cebulą. Wykonuj ruchy w przód i w tył, aby usunąć zanieczyszczenia.
 • Jeśli ruszt jest bardzo zabrudzony, możesz użyć kilku cebul, aby dokładnie oczyścić powierzchnię. Wymień cebulę, gdy zaczyna się rozpadać.
 • Po zakończeniu czyszczenia rusztu cebulą, dokładnie spłucz go wodą, aby usunąć resztki cebuli i zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić grilla bez chemii? Te ekologiczne środki czystości to niezawodny sposób na tłuszcz

Ruszt z grilla jest bardzo zabrudzony i obawiasz się, że wystąpi konieczność stosowania silnych i drażniących detergentów? Nic bardziej mylnego. Możesz wyczyścić grilla bez chemii, przy pomocy ekologicznych środków czyszczących, które wykazują bardzo silne działanie odtłuszczające. Najlepszym przykładem jest Silny zmywacz do przypaleń i tłuszczów, którego formuła jest oparta na 99% składników pochodzenia naturalnego, a jednocześnie błyskawicznie zmywa tłuszcz, przypalenia i okopcenia. Pozwala usunąć nawet najbardziej uporczywe i intensywne zabrudzenia, przywracając powierzchniom grilla nieskazitelną czystość i blask. Silny zmywacz do przypaleń i tłuszczów dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, usuwając zabrudzenia nawet z zakamarków rusztu.

__

Pamiętaj, że podczas dobierania środków czyszczących do grilla, należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt może być stosowany na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Z tego powodu zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są ekologiczne preparaty na bazie naturalnych składników, które pozwalają skutecznie usunąć zabrudzenia bez toksycznego wpływu na żywność.