Porady Briochin

Nieprzyjemny zapach z lodówki – jak się go pozbyć? 5 niezawodnych metod

Nieprzyjemna woń wydobywająca się z lodówki potrafi skutecznie odebrać apetyt. Zwłaszcza, że często przenosi się również na żywność. Też borykasz się z tym problemem? Poniżej dowiesz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki w szybki, łatwy i ekologiczny sposób.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w lodówce. To warto wiedzieć

Aby podjąć skuteczne działanie w walce z nieprzyjemnym zapachem z lodówki, musisz najpierw dowiedzieć się, jaka jest przyczyna jego powstania. To pierwszy krok, który pozwoli efektywnie rozprawić się z problemem.

Do najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu w lodówce należy:

  • Stare jedzenie: Zepsute lub przeterminowane produkty spożywcze są jednym z głównych źródeł nieprzyjemnego zapachu w lodówce. Jeśli woń jest szczególnie intensywna, sprawdź, czy w lodówce nie ma przeterminowanych produktów i natychmiast je wyrzuć.
  • Nieodpowiednie przechowywanie: Jeśli żywność nie jest odpowiednio zapakowana lub przechowywana, jej zapach może przenikać do innych produktów i wypełniać wnętrze lodówki. Należy dbać o to, aby żywność była szczelnie zamknięta w odpowiednich pojemnikach lub foliowych woreczkach.
  • Brudna lub zanieczyszczona przestrzeń: Resztki pokarmów, rozmazana żywność czy wyciekłe płyny mogą gromadzić się w różnych zakamarkach lodówki, powodując nieprzyjemny zapach.
  • Niesprawna uszczelka drzwi: Jeśli uszczelka drzwi lodówki jest uszkodzona lub zbytnio wyeksploatowana, powietrze z zewnątrz może wnikać do środka, co prowadzi do powstawania wilgoci i rozwoju bakterii. To z kolei może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu. W takim przypadku konieczne może być wymienienie uszczelki.

Skoro już znasz przyczyny nieprzyjemnego zapachu w lodówce, możemy przejść do sposobów na jego eliminację.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki? Regularne czyszczenie to podstawa

Kluczowym działaniem, które pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, jest jej regularne czyszczenie. Dzięki temu możesz całkowicie zapobiec rozprzestrzenianiu się uciążliwej woni, a w lodówce na stałe zagości higieniczna czystość i świeżość.

Comiesięczne czyszczenie lodówki zaczynamy od opróżnienia wnętrza urządzenia i przeglądu produktów spożywczych pod względem ich terminów ważności. Na tym etapie pozbywamy się produktów, które w krótkim czasie mogłyby stać się źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Do czyszczenia lodówki warto stosować środki oparte na sodzie oczyszczonej, która dzięki swoim właściwościom skutecznie i szybko neutralizuje przykre zapachy. Idealnie sprawdzi się do tego Pianka do mycia i usuwania nieprzyjemnych zapachów Briochin. Dzięki temu, że jest w 99% oparta na składnikach pochodzenia naturalnego, może być śmiało stosowana na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Za sprawą specjalnie opracowanej kompozycji na bazie sody oczyszczonej nie tylko świetnie eliminuje ostrą i dokuczliwą woń, ale też bezbłędnie rozpuszcza uporczywe plamy i zabrudzenia, które mogą być źródłem tych zapachów. Pianka jest wzbogacona o naturalne składniki zapachowe, które wypełniają lodówkę świeżym aromatem werbeny.

Do czyszczenia lodówki możesz też użyć żelu do mycia naczyń z zawartością sody oczyszczonej. To bardzo skuteczny środek do odtłuszczania półek w lodówce, który jednocześnie świetnie odświeża wnętrze urządzenia.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z lodówki

Po wyczyszczeniu lodówki można zastosować też naturalne pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów. Co najważniejsze, są to produkty spożywcze o świetnych właściwościach absorbujących zapachy, a więc stanowią bezpieczne i zdrowe rozwiązanie.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z lodówki nie tylko cieszą się sporą popularnością, ale też niesamowitą skutecznością. Oto produkty, których możesz użyć:

Soda oczyszczona

Wspomniana wcześniej soda oczyszczona ma nieocenione działanie, jeśli chodzi o pochłanianie nieprzyjemnych zapachów z lodówki. Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do miseczki i pozostawić ją w lodówce aż do uzyskania pożądanego efektu. Warto wymieniać ją raz na miesiąc.

Warto wiedzieć! Soda oczyszczona rewelacyjnie pochłania także wilgoć w lodówce. Dzięki niej znikną nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale również woda ze ścianek urządzenia.

Mielona kawa

Zamiast sody oczyszczonej, możesz też wsypać do miseczki świeżo zmieloną kawę. Doskonale maskuje ona nieprzyjemną woń i wypełnia wnętrze lodówki otulającym przyjemnym zapachem, który nie ma szkodliwego wpływu na produkty spożywcze. Taką miseczkę należy wymieniać przynajmniej raz na tydzień, ponieważ kawa szybko wietrzeje i traci swoje właściwości.

Cytryna

Chętnie wybieranym domowym sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z lodówki są cytrusy, a przede wszystkim cytryna i pomarańcza. Należy przekroić owoc na pół i włożyć do wnętrza urządzenia. Ten ekologiczny sposób doskonale odświeża lodówkę i wypełnia ją orzeźwiającym zapachem. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie owoców na nowe – co kilka dni. W przeciwnym wypadku osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.

Goździki

Mniej popularnym, ale równie skutecznym domowym sposobem na nieprzyjemny zapach z lodówki są goździki. Rewelacyjnie pochłaniają zarówno wilgoć, jak i niechciane aromaty. Należy wysypać garstkę goździków na talerzyk i umieścić go w środku urządzenia – najlepiej  na półce, z której najintensywniej rozchodzi się nieprzyjemna woń.

Wskazówka! Dla wzmocnienia działania możesz powbijać goździki w przepołowione jabłko lub cytrusy. Pamiętaj jednak o regularnej wymianie owocowego odświeżacza na nowy.

__

Już wiesz, jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki. Gdy po otworzeniu urządzenia poczujesz niechcianą woń, natychmiast podejmij działania. Pomoże Ci w tym regularne czyszczenie i naturalne odświeżacze, które być może masz już w swojej kuchni.